26 Απριλίου 1940
Ο Ιταλός παραγωγός και τραγουδοποιός Giorgio Moroder (Hansjörg Moroder) γεννήθηκε στο Ορτιζέι της Ιταλίας. Δούλεψε κυρίως με synthesizers τις δεκαετίες του ’70 και ’80 και γενικά επηρέασε την new wave, house, techno και electronic μουσική σκηνή. Έχει κερδίσει τρία βραβεία Όσκαρ για την μουσική και τα τραγούδια του σε ταινίες, το βραβείο “Best Original Score” για την μουσική της ταινίας “Midnight Express” (1978), το “Best Song” για το τραγούδι “Take My Breath Away” της ταινίας “Top Gun” (1986) και το “Best Song” για το τραγούδι “Flashdance… What a Feeling” της ταινίας “Flashdance” (1983) για την οποία κέρδισε και δύο βραβεία Grammy.